MENU

0

Váš nákupní košík: 0

Menu

TELEFONICKÉ OBJEDNÁVKY607 023 666

Velikost plemeneVelká plemena
Délka života12 - 14 let
Hmotnost pes48 - 62 kg
Kohoutková výška pes71 - 76 cm
Země původuMaďarsko
FCI Sekce1 Ovčáci
Hmotnost fenka37 - 50 kg
Kohoutková výška fenka66 - 70 cm
Pobyt plemenezahrada
Využití plemeneSlužební plemena
  • Popis
  • Příbuzná plemena
  • Doporučené produkty
  • Profily mazlíčků
Osrstění
Přiměřeně tvrdá, zvlněná, poněkud tuhá srst, která nemá přílišný sklon ke zplstnatění. Pod hrubější krycí srstí se nachází jemnější, hebká podsada. Hlava, uši a tlapy jsou pokryté krátkou srstí v délce 1 až 2 cm, hustou a rovnou. Přední a boční strany hrudních končetin a dále pánevní končetiny pod koleny jsou rovněž pokryty krátkou rovnou srstí, dlouhou rovněž 1 až 2 cm. Na zadní straně končetin se nacházejí 5 až 8 cm dlouhé praporce, které dosahují na pánevních končetinách až k hleznu. Kolem kroku se nachází límec, který se prodlužuje a zasahuje až na hruď, kde tvoří hřívu. Ta je velmi výrazná zejména u psů. Na těle, na stehnech a na plecích je srst středně dlouhá (4 až 12 cm), je bohatě zvlněná a tvoří často hřebínky srsti, lemy a chomáče. Ocas je po celé délce porostlý hustou, zvlněnou srstí; na špičce může délka srsti dosahovat 10 až 15 centimetrů.

Barva srsti
Bílá, slonovinová je povolená. Nosní houba, okraj očních víček a pysky jsou černé. Polštářky tlap jsou černé nebo břidlicově šedé. U patra je žádoucí tmavá barva; růžově zbarvené skvrny jsou přípustné.

Celkový dojem
Psi tohoto plemene jsou silní, velcí a vykazují hustou, zvlněnou bílou srst. Jejich půvabný vzhled vyzařuje ušlechtilost a sílu. Jednotlivé části těla navzájem harmonicky ladí a končetiny nejsou ani příliš krátké, ani příliš dlouhé. Stavba kostry je silná, ale není hrubá. Silné osvalení je štíhlé a klouby jsou ostře řezané. Při pohledu z profilu je formát těla pravoúhlý a blíží se čtvercovému.
Dobré osvalení. Silná postava, živý temperament, velká pohyblivost. Jeho vzhled svědčí o neúnavné výkonnosti.

Historie
Největším nepřítelem pastevců z pusty byli dravci a lupiči. Bylo třeba hlídat dobytek, který často znamenal jedinnný majetek a obživu. Pastevec však nebyl dost bdělý ani dost rychlý. Proto tuto práci převzali pastevečtí psi. Všude, kde se provozovalo pastevectví, bylo možno nalézt silné, velké hlídací pastevecké psy. Dravci napadali stádo obvykle v noci a v nočních potyčkách bylo velkou výhodu světlé zbarvení psů. Byli snadno rozpoznatelní od šelem, tudíž se eliminovala možnost nechtěného usmrcení psa pastevcem. A nejen komondor a kuvasz jsou světlí, ale také i jim příbuzná plemena; přitom jejich domovinami jsou různé oblasti dvou světadílů. Čemu vděčíme za to, že dvě plemena psů se stejným použitím zůstala jako dvě samostatná plemena? Možná způsobu jejich využití, možná místním zvyklostem.
Dnes je již jisté, že tato dvě plemena musí být vnímána jako dvě samostatná ale mají zcela jistě společné předky. Od Tibetu až ke Španělsku nalézáme jeho daleké příbuzné - kuvaszu podobná plemena se stejnou pracovní náplní. Všude tam, kde se mohla objevit větší skupina zvířat (stádo ovcí, koní, skotu). Tibetský pes, mongolský ovčák, tatarský ovčák, kavkazský ovčák; ti všichni v typu připomínají kuvasze. Jejich barva je žlutobílá, nebo krémová. Anatolský pastevecký pes i albánský pastevecký pes je též kuvaszu podobný. Abruzzský, maremmanský ovčák, pyrenejský horský pes vykazují tolik podobnosti s kuvaszem, že neznalý pozorovatel si je může splést. Maďarské označeni kuvasz je pravděpodobně odvozeno od tureckého kavacz, což znamená ozbrojený strážce bezpečnosti evropských vyslanců, kteří je pravděpodobně dovedli do uherské kotliny, odkud se šířili dál na západ.
Z tureckého kavacz se v Maďarsku stalo kuvasz a na Slovensku z kuvasz, čuvač. Je pravděpodobné, že kuvasz byl v období stěhování národů již v držení předků Maďarů; existuje i teorie, která klade se kuvasze do doby míšení Hunů s Maďary. V době krále Matyáše (1458-1490) byli používání k lovu a též byli předmětem darů šlechty. V době obléhání Turky se plemeno pravděpodobně křížilo s obdobnými tureckými asijskými pasteveckými psy. Více psaných vzpomínek máme z počátku 17. století (Pázmány Péter, Zrínyi Miklós, Gyöngyösi István), kteří se již zmiňují o kuvaszu jako o plemeni. Főldi v roce 1801 již bezpochyby označuje toto plemeno kuvaszem. Obrazové dokumenty pocházejí z roku 1815 (Pethe Ferenc), který nás seznamuje s kuvaszem a komondorem jako se dvěma rozdílnými plemeny v knize "Természet históriája és mesterségtudomány" (Historie přírody a věda o řemeslech).

Povaha
Kuvasz je odvážný, smělý a nebojácný pes. Osoby svěřené jeho péči nebo pod jeho ochranu svěřený majetek brání i s nasazením svého života. Je sebevědomý, při špatném zacházení může být agresivní.
Sdílet: Share on Google+
Ověřeno zákazníky

PLATEBNÍ METODY

Master Card Paysec Visa Visa E  

Nahoru

Copyright 2014 ROGZ s.r.o.

Obchod ROGZ.cz získal díky spokojenosti ověřených zákazníků prestižní certifikát Ověřeno zákazníky

23.04.2016

100%

Kvalitní zboží za přijatelné ceny.

René

23.04.2016

100%

  • O žádných nevím