MENU

0

Váš nákupní košík: 0

Menu

TELEFONICKÉ OBJEDNÁVKY607 023 666

Velikost plemeneStřední plemena
Délka života15 let
Hmotnost pes13 - 15 kg
Kohoutková výška pes39 - 45 cm
Země původuMaďarsko
FCI Sekce1 Ovčáci
Hmotnost fenka10 - 13 kg
Kohoutková výška fenka36 - 42 cm
Pobyt plemenezahrada, byt
Využití plemeneSlužební plemena
  • Popis
  • Příbuzná plemena
  • Doporučené produkty
  • Profily mazlíčků
Osrstění
Srst štěňat je hustá, zvlněná nebo kudrnatá. Později se tvoří chomáče chlupů a nakonec silně strukturované chomáče a provazce srsti. Osrstění se skládá z hrubší krycí srsti a jemnější podsady. Poměr obou typů srsti navzájem určují charakter osrstění psa. Je-li krycí srst mnohem více vyvinutá než podsada, je osrstění atypicky strukturované a srst poněkud odstává. Je-li podsada příliš převažující (což je nežádoucí), vzniká příliš jemně strukturované, zplstnatělé osrstění a péče o něj je velmi obtížná. Geneticky podmíněný správný poměr obou druhů srsti přináší esteticky zdařilé chomáče nebo provazce srsti, u nichž je péče o srst snadná. Provazce jsou nejdelší na bedrech a v partii zádě a na zadní straně stehen (20 až 30 cm). Nejkratší jsou na hlavě a končetinách (10 až 12 cm). Osrstění hlavy je ideální, pokud srst vykazuje silnou provazcovitou strukturu a dobře chrání obličejovou část hlavy. Nežádoucí je vyčesaná srst, ale také zanedbaná a rozcuchaná srst.

Barva srsti
a) Černá
Černá s lehkým rezavým nebo šedým nádechem.
Odstíny žluté (fakó – plavá) s výraznou černou maskou.
b) Perlově bílá, bez sebemenšího nádechu žemlového odstínu.
Na hrudi je přípustný bílý znak o průměru nejvýše 3 cm. Bílá mezi prsty se nepovažuje za vadu.
Všechny barvy odchylující se od výše uvedených a bílé odznaky jsou nežádoucí.

Celkový dojem
Pes střední velikosti, pevné konstituce, kvadratické stavby těla a jemné, ale ne příliš lehké stavby kostry. Trochu hubené tělo je ve všech částech dobře osvalené. Utváření jednotlivých částí těla lze jen těžko posuzovat, protože celé tělo je pokryto silně vyvinutou srstí, jež má sklony vytvářet chomáče a provazce. Proto je účelné psa si během posuzování ohmatat. Osrstění hlavy je natolik bohaté a hojné, že se hlava zdá být kulatá a srst zakrývá i oči. Ocas, který je stočený dopředu nad zádí, je bohatě osrstěný a vytváří tak zdání těla lehce stoupajícího k zádi.

Historie
V 9. století, kdy se Maďaři přicházející z východu začali usazovat v Evropě, přivedli s sebou a se svými stády i psy, kteří byli výborně přizpůsobeni stepnímu klimatu. Postupně se tito psi diferencovali do tří různých plemen. Puli je pravděpodobně trpasličí formou Komondora . Pravděpodobný původ je ve vyšlechtěném asijském ovčákovi, společném předkovi tibetského teriéry a ostatních ovčáků asijského typu, kterému se v Maďarsku dostali znaky Komondora. Příbuzenství s Komondorem je dokladováno i tím, že existoval až 67 cm vysoký Puli, který našel občas použití u policie. Úkolem psů bylo udržovat pospolu stáda ovcí, skotu a prasat při vyhledávání nových pastvin. Původní puli byli spíše štíhlí psi s dlouhýma nohama, hlava byla delší se zašpičatělým čenichem, spíše podobni dnešnímu Mudimu.
Dlouhé osrstění, jaké se dnes pro Puliho vyžaduje, bylo pro potřebu u stáda na pustě nevhodné, omezovalo by psa v pohybu. Chundelatá srst původního puliho byla podstatně kratší a navíc pastevci stříhali psy vždy na jaře spolu s ovcemi. V zimě jim nechávali srst dlouhou zplstnatělou, aby je chránila před krutými mrazy v pustě a při rvačkách mezi sebou. Souvislost mezi Pulim a malými asijskými ovčáky například Tibetským teriérem, u kterých se také ojediněle vyskytují náznaky osrstění „uherské stepi“ je proto více než pravděpodobná. Tito psy se dostávali spolu s velkými stády z uherských stepí do okolních zemí a ovlivňovali vzhled domácích plemen.
Na jihu východního Slovenska se vyskytují značně podobní malí ovčáci nazýváni Hajičarici. Štěňata Puliů mají měkkou nadýchanou srst, která se teprve později mění v typicky plstnatějící srst. Od té doby, co Puli stále víc a víc mizí z maďarské pusty a stává se z něj hlídač bytů a domů na vesnicích ale i ve městech, prodělal tento pes velikou změnu. Dnes se klade hlavní důraz na kvalitu a zbarvení srsti a ne na pracovní schopnosti. Kudy Maďaři při stěhování národů prošli, tam lze najít plemena s podobným charakterem a velikostí jako puli.
Jak zmiňuje Otto Hermann, tibetský teriér a lhasa-apso jsou pravděpodobně příbuzným plemenem puli. I když zájmový chov dal vzniknout různým plemenným odlišnostem, společné znaky lze přeci jenom nalézt. Proporce těla, tvar, typ hlavy, způsob držení prutu a dlouhá srst, to všechno jsou znaky příbuzenství.
Sdílet: Share on Google+
Ověřeno zákazníky

PLATEBNÍ METODY

Master Card Paysec Visa Visa E  

Nahoru

Copyright 2014 ROGZ s.r.o.

Obchod ROGZ.cz získal díky spokojenosti ověřených zákazníků prestižní certifikát Ověřeno zákazníky

23.04.2016

100%

Kvalitní zboží za přijatelné ceny.

René

23.04.2016

100%

  • O žádných nevím