MENU

0

Váš nákupní košík: 0

Menu

TELEFONICKÉ OBJEDNÁVKY607 023 666

Maltézský psík

Velikost plemeneMalá plemena
Délka života14 - 15 let
Hmotnost pes3 - 4 kg
Kohoutková výška pes21 - 25 cm
Země původuStředozemí
FCI Sekce1 - Bišonci a příbuzná plemena
Kohoutková výška fenka20 - 23 cm
Pobyt plemenebyt
Využití plemeneDekorativní psi
  • Popis
  • Příbuzná plemena
  • Doporučené produkty
  • Profily mazlíčků
Osrstění
Hustá, zářivá, lesklá srst, těžce spadající, hedvábné struktury, velmi dlouhá po celém těle, po celé délce rovná bez stop vln či kadeří. Na trupu má být delší než je výška v kohoutku a spadat k zemi jako pláštěnka, těsně přiléhající k trupu bez otevírání a bez vytváření chomáčů nebo vln. Chomáče nebo vlny jsou přijatelné na hrudních končetinách od lokte po tlapky a na pánevních končetinách, od kolene k tlapkám. Nemá podsadu. Na hlavě je srst velmi dlouhá, jak v obličejové části, kde se prolíná s vousy, tak na lebce, kde se případně prolíná se srstí pokrývající uši. Na ocasu spadá srst k jedné straně těla, tj. na bok a stehno, a je takové délky, aby dosáhla k hleznu.

Barva srsti

Čistě bílá, povolen je nádech bledé slonoviny. Stopy bledě oranžové jsou tolerovány, ale nežádoucí a považovány za nedostatek.

Celkový dojem
Psík malé velikosti, delšího těla. Tělo je pokryto velmi dlouhou bílou srstí. Velmi elegantní s hrdým a ušlechtilým nesením hlavy.

Historie
Maltézský psík je jedno z nejstarších plemen psů vůbec. Podle zmínky Kalimachose (310 – 240 př. n. l.) pochází z jaderského ostrova Mljet, dříve nazývaného Melitäa, ležícího mezi Dubrovníkem a Korčulou, ze kterého bylo také odvozeno jeho jméno. Aristoteles a Strabon nazývají tohoto psa Melitaeus catullus, Plinius jej jmenuje Catulus melitaeus. Staří němečtí spisovatelé rovněž nazývají maltézáčka melitaeus. Pokud se ve spisech používala latina, bylo vše v pořádku. Platil název melitaeus, čili melitajský. Pak se však začalo používat také jiných jazyků a docházelo k mýlkám. Anglický lékař a autor knihy o psech dr. Johanes Caius, žijící v 16. století, si ve své knize patrně zaměnil ostrov Melitäa s Melitou, dřívějším názvem pro Maltu, a přeložil označení Canis melitaeus jako pes maltézský namísto melitajský. Jiní autoři považují původ přídavného jména „Maltese“ ze semitského slova „malat“, které znamená útočiště nebo přístav. Tento semitský kořen se objevuje v celé řadě jmen přímořských míst; např. ve jménu adriatického ostrova Méléda, sicilského města Melita a také ostrova Malta. Předkové tohoto malého psíka žili v přístavech a přímořských městech středního Středomoří, kde lovili myši a krysy, které se nacházely ve velkém množství v přístavních skladištích a podpalubí lodí. Obrazy maltézských psíků od mnoha renesančních malířů ukazují tohoto malého psíka v salónech po boku nejkrásnějších žen své doby.
Patronát nad tímto plemenem má však od roku 1989 Itálie. Ve středověku býval společníkem vysoké šlechty, od antiky až po novověk byl oblíbeným společníkem vznešených dam. Maltézáček patří do skupiny bišonků, je však jisté, že předci všech těchto, dnes již samostatných a vyšlechtěných plemen, pocházejí ze Středomoří, kde si je bohatá aristokracie držela pouze pro potěšení a pro zvýšení společenské prestiže.

Povaha
Živý, něžný, velmi učenlivý, velmi inteligentní. Maltézáček je příjemný pes, který má rád lidi a nevyhledává konflikty ani s ostatními psy, ani s jinými zvířaty. K cizím lidem se chová zdrženlivě, známou návštěvu však přátelsky uvítá. Je to velmi přítulný a živý pes, který děti miluje, a velmi rád se účastní jejich her. Maltézský psík je inteligentní, vyrovnaný pes, který se dobře učí, proto jeho výchova nebývá náročná. Základní výcvik poslušnosti je však nutností. Jeho výchova však nesmí být příliš tvrdá ani přísná, protože je velmi citlivý. Maltézáček je typický rodinný pes, kterého je vhodné chovat v bytě. Spokojí se s malým pelíškem v klidné části bytu, kde může nerušen odpočívat. Pokud je zavřen sám v místnosti, chápe to jako trest, proto je třeba zajistit mu volný pohyb po celém bytě. Maltézáček potřebuje dostatek pohybu, ale nevyžaduje příliš dlouhé vycházky. Pokud s ním však na nějaký výlet vyjdete, přizpůsobí se vám, a rád vás doprovodí. Maltézáček je velice ostražitý psík, který neznámého návštěvníka přivítá štěkotem, ale jinak není k hlídání vhodný.
Sdílet: Share on Google+
Ověřeno zákazníky

PLATEBNÍ METODY

Master Card Paysec Visa Visa E  

Nahoru

Copyright 2014 ROGZ s.r.o.

Obchod ROGZ.cz získal díky spokojenosti ověřených zákazníků prestižní certifikát Ověřeno zákazníky

23.04.2016

100%

Kvalitní zboží za přijatelné ceny.

René

23.04.2016

100%

  • O žádných nevím